Seriál Podobenka

Jako by se jich vzdálený krvavý konflikt ani netýkal – návštěvníci olomoucké kavárny Maya přišli dnes večer obdivovat koncert talentované slečny Esther. V prvních tónech klavíru se však začne odvíjet příběh, který nakonec spojí oběti i přeživší jedné světové války dohromady.

Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka 1/4 - Piano

Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka 2/4 - Nový rok

Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka 3/4 - Proměna

Markéta Kočí-Machačíková: Podobenka 4/4 - Jablečný koláč

Někdy je potřeba i dostatek komparsistů - Tomáš Soldán, Ladislav Kolář, Jan Ťoupalík, Martin Holenda, Radoslav Řezníček, Vendulka Jurečková, Ivanka Marková, Olga Kaštická – Zimmermannová, Natálie Tichánková, Tereza Tichá, Michaela Doubravová, Petra Ševců (foto: Aleš Spurný)Kristýna Krajíčková i Olga Kaštická-Zimmermannová své role prožívaly (foto: Aleš Spurný)(zleva) Jan Ťoupalík, Hynek Fait, Kristýna Krajíčková (foto: Tereza Tichá)(zleva) Martin Kroupa, Štěpán Vacula (foto: Tereza Tichá)

Český rozhlas Olomouc u příležitosti výročí založení Československé republiky uvede původní dramatický seriál nazvaný Podobenka. Pro rozhlas jej napsala Markéta Kočí-Machačíková, která se nechala inspirovat osudy skutečné rodiny Mayových, rodiny, která se zasloužila o velkou proměnu olomoucké čtvrti Hejčín.

Během čtyř podvečerů tak můžete v našem vysílání sledovat osudy továrníka Alberta Maye, majitele rodinné čokoládovny, prudkého šéfa, který se vyrovnává s úbytkem zakázek během války, jeho dcery Esther, nadané pianistky, jíž z fronty píše její milý Martin, Moritze, Albertova syna, který svého otce zklamal. Zároveň okusíte atmosféru Olomouce roku 1918, atmosféru plnou ztrát i nabývání, kdy staří hrdinové mizí a místo nich se objevují hrdinové noví.

Nenechte si ujít příběh nezadržitelné doby, ve které není dobrých rozhodnutí. To vše v kulisách středomoravského města a s dobovou hudbou.

Autorka: Markéta Kočí-Machačíková

Účinkují: Kristýna Krajíčková, Ivan Dejmal, Olga Kaštická-Zimmermannová, Ladislav Kolář, Milan Holenda, Jan Ťoupalík, Kateřina Veselá, Václav Bahník, Marek Pešl, Petr Vaněk, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň a další.

Dramaturgie: Iryna Shkaruba

Spolupráce na pořadu: Klára Novotná, Martin Velíšek

Produkce: Tereza Tichá

Mistr zvuku: Zdeněk Prchlík

Klavír: Kristýna Znamenáčková

Režie: Tomáš Soldán

Natočeno v Olomouci v roce 2018.

Dramatický seriál Podobenka vykresluje svět židovských podnikatelů, jejich zaměstnanců a atmosféru konce první světové války na předměstí Olomouce...